Colostrum a gojenie sie ran

Colostrum a gojenie sie ran

Rany powstają poprzez uszkodzenie tkanek skórnych. Niejednokrotnie towarzyszy im również przerwanie ciągłości skóry, szczególnie jeśli powstały w wyniku przeprowadzonej operacji…

Innymi przyczynami powstawania ran są urazy, oparzenia, choroby zapalne i wrzody. Niezależnie od sposobu powstania, każda rana musi się jak najszybciej zagoić. Bardzo istotne jest również, by w miarę możliwości nie pozostały na skórze blizny.

Colostrum zawiera wiele składników wspomagających i przyspieszających gojenie się ran, również ran pooperacyjnych. Są to przede wszystkim nukleotydy, czynniki wzrostu, w tym insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF-1) i płytkowy czynnik wzrostu (PDGF), które stymulują tworzenie się ziarniny w ranie poprzez stymulowanie wzrostu komórek i tkanek. (1) Dodatkowo korzystne działanie na gojenie się ran wykazuje białko bogate w prolinę (PRP), które również jest składnikiem colostrum. (2)

Zawarte w colostrum laktoferryna (LF), glikomakropeptyd (GMP), α-laktoalbumina (LA) mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryje, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybiczne, co jest niezwykle korzystne podczas gojenia się ran, zwłaszcza ran trudnogojących się. Składniki te przyczyniają się do zmniejszenia odczynu zapalnego, zmiejszają ryzyko powstania infekcji, a także stymulują układ odpornościowy. (3)

Ponadto colostrum stanowi świetne źródło witamin A i E, które należą do przeciwutleniaczy oraz witaminy B2 i cynku.

Witamina A działa lokalnie na komórki naskórka i skóry właściwej. Chroni je przed nadmiernym wysuszeniem i rogowacenie skóry, dzięki czemu skóra szybciej się regeneruje.
Witamina E ma właściwości przeciwzapalne oraz przyspiesza gojenie się ran poprzez wspomaganie tworzenia się nowych tkanek.
Cynk wspomaga proces powstawania ziarniny, czyli nowej tkanki w ranie oraz odbudowę naskórka.

Bibliografia:

1. Smart Supplementatio Colostrum, Gene Bruno, Huntington College of Health Sciences • 800-290-4226

2. Colostrum Peptides Promote Wound-Healing and Block Allergic Response, John Maher, Dynamic Chiropractic – December 3, 2007, Vol. 25, Issue 25

3.  Therapeutic properties of proteins and peptides from colostrum and milk, Michał Zimecki, Jolanta Artym, Postepy Hig Med Dosw. (online), 2005; 59: 309-323