Kiedy można zakończyć suplementację witaminy D?

Kiedy można zakończyć suplementację witaminy D?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy wraz ze zbliżającą się wiosną i zwiększającą się liczbą dni słonecznych można zakończyć suplementację witaminy D ?

Witaminę D należy zażywać aż do końca kwietnia. Do najważniejszych przyczyn tego zalecenia należą:

  • POŁOŻENIE – Powodem powszechnego deficytu witaminy D jest przede wszystkim położenie geograficzne Polski. W przeważającej części organizm człowieka produkuje ją sam, ale do tego potrzebuje słońca – promieniowania UVB. W naszej strefie geograficznej, ze względu na kąt padania promieni słonecznych ( ok 25stopni ), od września do kwietnia jest tego promieniowania za mało, by witamina mogła być wyprodukowana w skórze, nawet w słoneczne dni.
  • UBRANIE – W okresie wiosenno-jesiennym wystarczy 20 minut codziennej ekspozycji na słońce. Należy ją stosować w godzinach 10–15 przy zachowaniu dostępu do ok 20% powierzchni ciała. Co ciekawe, przedłużona ekspozycja na promienie słoneczne nie wywołuje zwiększonego wytwarzania witaminy D3, a „opalanie”, czyli uzyskanie ciemniejszego zabarwienia skóry pod wpływem ultrafioletu, zmniejsza zdolność do syntezy cholekalcyferolu.
  • KREMY – Latem z kolei jej syntezę blokują kremy z filtrem.
  • POŻYWIENIE – Uzupełnienie niedoborów za pomocą diety jest niewystarczające. Stosunkowo niewielkie ilości witaminy D pochodzą z pożywienia. Możemy ją przyjmować w „wersji” zwierzęcej (wraz z tłuszczami zwierzęcymi), która jest analogiczna do witaminy ludzkiej, oraz w „wersji” roślinnej, spotykanej zwłaszcza w grzybach – w nieco odmiennej postaci o nazwie ergokalcyferol (D2), o mniejszej dostępności biologicznej.
  • PRACA- Pracujemy w zamkniętych pomieszczeniach, chowamy się w domach, za szybami okiennymi i samochodowymi, które są nieprzepuszczalne dla promieni ultrafioletowych.