Colostrum dla sportowców

Colostrum dla sportowców

Wielu sportowców sięga po suplementy, których stosowanie wymaga częstych kontroli lekarskich. Substancją, która może być stosowana przez sportowców bez konieczności poddawania się częstym badaniom…

jest siara. Jest to pierwsze mleko wydzielane przez gruczoły mlekowe do około 72h po porodzie. Jest ono niezwykle bogate w aminokwasy, w tym szczególnie ważne dla sportowców aminokwasy egzogenne, immunoglobuliny, składniki mineralne i witaminy. Coraz większa ilość badań naukowych pokazuje w jaki sposób suplementacja preparatami colostrum wpływa na wyniki sportowe.

Przeprowadzone na University of South Australia badania nad 51 mężczyznami uprawiającymi sport udowodniły wzrost szczytowej siły anaerobowej. (1)

W badaniu Numico opublikowanym w International Journal of Sports Nutrition and Exercise Metabolism udowodniono, że suplementacja siarą poprawia wydajność biegu w większym stopniu niż suplementacja serwatką. (2)

W badaniu przeprowadzonym na kolarzach stwierdzono wpływ małych dawek colostrum na poprawę wydajności w 40km próbie czasowej w trakcie treningu o dużej intensywności.(3)

W innym, przeprowadzonym również na kolarzach, badaniu Coombs i współpracownicy również dowiedli wpływu colostrum na wydolność sportowców. Podzielili oni badanych na 3 grupy. Jednej grupie uzupełniono dietę na osiem tygodni o 60g białek serwatki, kolejna otrzymywała 60g colostrum dziennie, a ostania 20g colostrum i 40g białek serwatki. Na początku eksperymentu i pod jego koniec naukowcy przeprowadzili próbę wysiłkową.

W porównaniu do pierwotnej wydajność, grupa przyjmująca 20g siary dziennie zakończyła wyścig z czasem 158 sekund szybszym, podczas gdy grupa stosująca 60g siary była szybsza o 134 sekundy, a osoby otrzymujące białka serwatki poprawiły swój wynik o jedyne 37 sekund.(4)

Colostrum może mieć też wpływ na skład ciała. Opublikowane w 2001 roku na łamach Nutrition wyniki badań nad wpływem suplementacji 20g siary bydlęcej połączonej z aktywnością fizyczną dowiodły znaczny wzrost beztłuszczowej masy ciała zarówno u kobiet jak i mężczyzn.(5)

Co więcej udowodniono, że przyjmowanie colostrum nie jest dopingiem, gdyż nawet codzienna suplementacja 60gramami tej substancji nie powoduje wzrostu IGF-I i IGF-3 we krwi.(6)

Badania wskazują, że suplementacja siarą może mieć pozytywne działanie podczas intensywnych treningów i poprawia wydajność organizmu.